خانه | مقالات | مدیریت پروژه | چرایی فراگیری استاندارد PMBOK به زبان شما

چرایی فراگیری استاندارد PMBOK به زبان شما

سخن درباره‌ی مدیریت پروژه از نگاه شما

در فکر نوشتن مقاله‌ای درباره‌ی اهمیت مدیریت پروژه و حوزه‌های دانشی آن و همچنین استاندارد PMBOK بودم. تقریبا نصف مقاله هم نوشته بودم، اما احساس می‌کردم تا شما وارد گود مدیریت پروژه نشوید و آن را تجربه نکنید، شاید حرف‌های من را شعار قلمداد کنید. اصولا هر انسان حرف کسی را که در موقعیت همسان باشد بیشتر می‌پذیرد. این جمله بعنوان اصل در ذهن من بود که در فضای مجازی با نظر مهندس ساختمانی که در دوره‌ی آشنایی با استاندارد PMBOK شرکت کرده بود، مواجه شدم. نظرش و قلمش در بیان آن عالی بود. لذا بر آن شدم که به جای مقاله‌ی خودم که شاید از دید شما شعار باشد، نظر مهندس محمد رحیمی را درباره‌ی فراگیری استاندارد PMBOK برای شما بنویسم.

مقالات مرتبط :‌ حوزه‌های دانش مدیریت پروژه بر اساس استاندارد PMBOK

فراگیری استاندارد PMBOK در سریع‌ترین زمان

بزرگ‌ترین پروژه سال ۹۶ ایران

قبل از اینکه در دوره آموزشی مدیریت پروژه حضور یابم، برای من که یک مهندس ساختمان هستم، مفهوم دانش مدیریت پروژه محدود به مفهوم مدیریت زمان (بعلاوه اوهاماتی درباره مدیریت هزینه ها) بود. ظاهرا در ابتدای شکل‌گیری دانش مدیریت پروژه نیز مفهوم این دانش محدود به دو حوزه مدیریت زمان و هزینه می شده است.

در این دوره آموزشی به ما گفته شد که مفهوم مدیریت پروژه دست کم از ۱۰ حوزه دانش مدیریتی تشکیل شده است.

البته برای من که تنها اندکی از دانش مدیریت زمان می دانستم، هر چه که با حوزه های دیگر آشنا می‌شدم، پازل ذهنی شناختم در این باره دقیق‌تر و صحیح‌تر می شد. به عبارت دیگر، اصطلاحا، محدوده فکری من از دو حوزه به ۱۰ حوزه گسترش یافت. (خزش محدوده).

مقالات مرتبط :‌ مدیریت پروژه چیست؟

در این دوره آموزشی ما ابتدا از ‌شناخت حوزه مدیریت ذی‌نفعان شروع کردیم. البته قبل از آن، مفاهیم اولیه لازم برای ورود به مبحث را فراگرفتیم.

مقالات مرتبط :‌ پیش درآمدی بر مدیریت ذی‌نفعان پروژه


در اینجا، ما متوجه این امر عجیب شدیم که چگونه اعمال فردی (که به اشتباه تصور می کند که پروژه ما می تواند به زندگی ایشان مرتبط باشد) می‌تواند بر روند فعالیت‌های پروژه ما موثر باشد و از این رو است که حتی این اشخاص نیز باید در مدیریت ذی‌نفعان پروژه دیده شوند. این حوزه دانش البته از نظر بنده بقدری جالب و زیبا آمد که در همین ابتدای کار ترجیح دادم که مدیریت پروژه را معادل و هم ارز مدیریت ذی‌نفعان بدانم. اما ظاهرا ما در ابتدای راهی بی بازگشت بودیم. راهی که ذهنیت ما را نسبت به مفهوم مدیریت پروژه تغییر داده بود.

در ادامه برای ما از فنون مذاکره و مفهوم کار تیمی گفته شد. در اینجا، مفاهیم مذاکره و کار تیمی برای بنده تجدید و البته احیا شدند. بطوریکه دانستم قبلا چیز زیادی در این باره نمی‌دانسته ام.

مقالات مرتبط :‌ چگونه با تعارض‌ها برخودر کنیم؟

در ادامه، از دو حوزه مدیریت منابع انسانی  و مدیریت ارتباطات گفته شد. در اینجا، من دانستم که اساسا ما در تعاریف اولیه این دو حوزه دچار اشتباهات استراتژیکی هستیم که البته صحبت در این باره بسیار است.

در ادامه، به مدیریت محدوده کار رسیدیم. بعد از اینکه به ما گفته شده بود که داشتن منشور پروژه اولین الزام حیاتی است، در اینجا به ما گفته شد که داشتن ساختار شکست کارها دومین باید مهم مدیریت پروژه است.

بصورت همزمان که به ما کار با نرم افزار مشهور شرکت مایکروسافت (msp) آموزش داده میشد، در ادامه به حوزه دانش مدیریت زمان رسیدیم.

البته مباحث مفید قراردادها و مدیریت ادعاها نیز در این زمان بصورت موازی به ما تدریس می شد.

مقالات مرتبط :‌ پیش درآمدی بر حق و تعهد

مقالات مرتبط :‌ شرایط لازم برای اقامه دعوا

ششمین و هفتمین حوزه های دانش به ترتیب مدیریت هزینه و مدیریت کیفیت بودند. در اینجا نیز مفاهیم جدیدی به ما آموخته شد که سطح شناختمان از مدیریت پروژه را دقیق تر و صحیح تر کرد.

هشتمین حوزه دانش مدیریت پروژه، مدیریت ریسک بود که مفهوم آن بخوبی برای ما تشریح شد. در اینجا ما متوجه شدیم که چگونه پدیده های خطرناک (و البته فرصتناک) احتمالا موجب وقوع رویدادهایی می شوند که پیامدهای با شدت اثر متفاوتی خواهند داشت.
ضمن اینکه متوجه شدیم که ریسک هم جنبه مثبت دارد و هم جنبه منفی، به ما توضیح داده شد که چگونه می توان برای مدیریت ریسک برنامه ای داشت تا در آن هم به شناسایی ریسکها پرداخت و هم پس از تحلیل کیفی و کمی آنها چگونه می توان برنامه پاسخ به ریسک‌ها را تدوین کرد.

مقالات مرتبط :‌ مدیریت ریسک چیست؟

مقالات مرتبط :‌ مدیریت-ریسک-با-پاک-کردن-صورت-مسئله

نهمین حوزه دانشی که به تدریس شد، حوزه مدیریت تدارکات بود. در اینجا ضمن اینکه نحوه صحیح ارتباط ما بعنوان خریدار و مدیر پروژه با فروشندگان و تامین کنندگان مصالح توضیح داده شد، به ما گفته شد که تدوین یک RFP دقیق و صحیح تا چه اندازه می تواند در جذب پیشنهادات مناسب موثر باشد.

برای من که پس از آشنایی با هر یک از حوزه های دانش مدیریت پروژه می خواستم آن را معادل و هم ارز مدیریت پروژه فرض نمایم و البته این کار نمی شد و نمی توانستم، پس از آشنایی با حوزه دهم مدیریت پروژه این انتظار بسر آمد و به نظرم خواسته ام برآورده شد.

عضو کانال تلگرام مدیریت پروژه شوید 


 

 

به نظرم، پیچیده‌ترین و البته جامع‌ترین حوزه دانش مدیریت پروژه، دانش مدیریت یکپارچگی است که به‌عنوان دهمین حوزه دانش مدیریت پروژه تدریس شد.

مقالات مرتبط :‌ منافع و مزایای مدیریت پروژه در سازمان را با چه چیزی بسنجیم؟

درباره‌ی مسعود باقری

* مربی چابکی، اسکرام‌مستر و مدرس در حوزه اسکرام ** فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت پروژه دانشگاه شهید بهشتی *** خوشحال میشم تو حوزه چابکی (Agile) و اسکرام از بتونیم باهم گپ بزنیم و بتونم کمکتون کنم. masoud.bagheri79@gmail.com

حتما ببینید

BIM چیست

پروژه BIM چیست؟

پروژه BIM چیست؟ یک پروژه BIM ،  نقطه‌ی اوج تمام اجزایی است که در پروژه …

This site is protected by wp-copyrightpro.com