خانه | مقالات | BIM | پروژه BIM چیست؟

پروژه BIM چیست؟

پروژه BIM چیست؟

یک پروژه BIM ،  نقطه‌ی اوج تمام اجزایی است که در پروژه واقعی به کار می‌روند. اجزایی که در پروژه به کار می‌روند، لزوما مدل نمی‌شوند مگر اینکه محدوده طراحی پروژه الزام آن‌ها را دیکته کند. برای مثال در یک پروژه طراحی داخلی، ما هیچ جزییاتی در  مورد پوسته‌ی خارجی ساختمان نمی‌بینیم. در عوض در یک پروژه دیگر، ممکن است قسمت نمای ساختمان با جزییات کامل باشد درحالی که اجزای داخلی مدل نشده باشند. سطح جزییات مربوط به پروژه و میزان استفاده از BIM توسط تیم طراحی تعیین می‌شود.

مقاله مرتبط: دانلود کتاب الحاقیه ساخت PMBOK 2016

کاربردهای پروژه BIM

پروژه BIM برای کاربردهای مختلفی می تواند استفاده شود. این کاربردهای شامل موارد زیر می‌تواند باشد:

  • مطالعات گسترده پروژه
  • طراحی شماتیک اولیه
  • تخمین هزینه و برنامه‌زمانبندی
  • مدیریت تسهیلات
  • آنالیز پروژه
  • و…

انتظار ما از BIM، بستگی به اطلاعاتی است که وارد آن می‌کنیم. این همان جایی است که سطح اطلاعات شامل مواد (متریال‌ها)، اشیاء و سیستم‌ها حیاتی است. این جزییات برای آنالیز مدل به کار می‌روند. پس اگر این اطلاعات ناقص یا غلط باشد، تجزیه و تحلیل نمی‌تواند انجام شود.

مقاله مرتبط: آموزش رایگان Prince2

پروژه BIM فقط برای مدلسازان نیست

یک پروژه BIM باید مانند یک پایگاه داده (Datebase) قابل جستوجو باشد. در واقع BIM فراتر از یک پایگاه داده با یک رابط کاربری گرافیکی می‌باشد. بیشتر نرم‌افزارها این قابلیت را که بتوان همه‌ی اطلاعات را بدون رابط گرافیکی سه بعدی مشاهده نمود، را فراهم می‌کنند. این امکانات اجازه می‌دهد که سریع و ساده اطلاعات پروژه توسط فردی که حتی آشنایی با نرم‌افزار ندارد، مدیریت شود.

عضو کانال تلگرام مدیریت پروژه شوید 


کتابخانه BIM

پروژه bim چیست

در هر پروژه خاصی، تقریبا هر نوع اطلاعاتی را در مورد یک جزء خاص می‌توان استفاده کرد. ما می‌توانیم رنگ اجزاء، طبقه‌ای که در آن قرار دارد، تولید کننده آن، زمانی که نیاز به تعویض دارد، تعداد آن در پروژه و اطلاعاتی از این قبیل را مشاهده کنیم. میزان اطلاعات به مقداری از اطلاعات که ما وارد مدل می‌کنیم بستگی دارد. ایجاد یک کتابخانه با کیفیت اجزاء که می‌تواند بارها و بارها در پروژه‌های مختلف استفاده شود، یک راهکار حیاتی برای ساده‌سازی کار تیم طراحی است.

استاندارهای BIM

مواد (متریال) اطلاعات مربوط به اجزاء را شامل می‌شوند.  درحالی که اجزاء اطلاعات مرتبط با پروژه را شامل می‌شوند. این اساس سلسله مراتب در BIM است. سازماندهی و نگهداری این اطلاعات می‌‌تواند بسیار گیج‌کننده باشد. پس ضروری است که تا یک استراتژی برای برای مدیریت این اطلاعات تهیه شود. برای این منظور استاندارها و قالب‌هایی تهیه می‌شوند. این استراتژی‌ها و استانداردها باید  به منظور قابل استفاده بودن مدل در میان تیم‌های مختلف، به رسمیت شناخته شوند. موسسه مشخصات ساخت وساز (CSI) استاندارهایی که توسط طراحان و فعالان این صنعت قابل فهم هستند را طراحی نموده است.

مقاله مرتبط: Bim چیست؟

مقاله مرتبط: گزارش نشست تخصصی BIM

درباره‌ی مسعود باقری

* مربی چابکی، اسکرام‌مستر و مدرس در حوزه اسکرام ** فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت پروژه دانشگاه شهید بهشتی *** خوشحال میشم تو حوزه چابکی (Agile) و اسکرام از بتونیم باهم گپ بزنیم و بتونم کمکتون کنم. masoud.bagheri79@gmail.com

حتما ببینید

معرفی کتاب کتاب قراردادهای همسان پیمانکاری، مشاوره ، سرمایه گذاری

کتاب قراردادهای همسان پیمانکاری، مشاوره ، سرمایه گذاری

قراردادهای همسان پیمانکاری، مشاوره ، سرمایه گذاری معرفی نویسندگان کتاب قراردادهای همسان پیمانکاری، مشاوره ، سرمایه …

This site is protected by wp-copyrightpro.com