خانه | مقالات | مدیریت پروژه | هدف پمباکPMBOK چیست؟

هدف پمباکPMBOK چیست؟

هدف پمباک

پمباک یکی از معروفترین استانداردهای مدیریت پروژه است. با این حال استانداردهای مختلف گستره و کارکرد یکسانی ندارند و حتما باید هدف پمباکPMBOK و هر استاندارد دیگر و شیوه کاربرد آنها را بشناسید.

 برخی استانداردها مانند  PRINCE2 متودولوژی هستند، یعنی شیوه مدیریت پروژه را توضیح  می‌دهند.

 با کمک چنین استانداردهایی میدانید که از ابتدا تا انتهای پروژه به ترتیب چه قدم‌هایی باید بردارید و چه کسانی باید مسئولیت هر کاری را به عهده داشته باشند.

 با این حال باید بدانید که پمباک یک متودولوژی نیست؛ پمباک مجموعه دانش مدیریت پروژه است و به شما کمک می‌کند روش اجرای صحیح  هرکدام از اقدامات مدیریت پروژه را درک کنید. اینکه چه اقدامهایی در چه زمانهایی و با مشارکت چه کسانی انجام شود وابسته به متودولوژی شما خواهد بود.

مقاله مرتبط: آشنایی با زمینه‌های پرینس۲ (Prince2)

با اینکه پمباک منبعی بسیار مفید و کاربردی است، به هیچ وجه برای مدیریت پروژه کافی نیست.

 مهمترین عنصری که در کنار آن نیاز دارید یک متودولوژی، مانند  PRINCE2است. از پمباک انتظار نداشته باشید که روش مدیریت پروژه را ارائه کند؛ این مسئله اصلا هدف پمباک نیست.

 هدف پمباک این است که شیوه یکپارچگی اقدامات مدیریت پروژه را به شما ارائه کند.

به عنوان مثال اگر قرار است ساختار شکست کار تهیه کنید، نه به شما مستقیما می‌گوید که چه زمانی باید این کار را انجام دهید، نه توضیح  میدهد که چه کسانی باید آن را تدوین، بررسی و تایید کنند و نه حتی شیوه تهیه ساختار را به تفصیل و کامل توضیح  میدهد.

مقاله مرتبط:سرآغازی بر چارچوب اسکرام در مدیریت پروژه

آنچه پمباک به شما میگوید این است که چه اقدامات دیگری پیشنیاز این فرآیند هستند و چه اقداماتی پس نیاز آن. به شما کمک می‌کند که ارتباط درستی بین اقدامات مختلف برقرار کنید تا مجموعه آنها موثر واقع شود.

یکی از واقعیتهای پروژه این است که هرچقدر هم افراد و روشهای خبره را برای حوزه های مختلف (زمان،هزینه، کیفیت و مانند آن) به کار گیرید، تا وقتی که ارتباط کامل و موثری بین آنها وجود نداشته باشد نتیجه‌بخش نخواهد بود. به عنوان مثال انرژی بسیار زیادی که در پروژه‌های ایرانی برای زمان‌بندی پروژه‌ها صرف می‌شود معمولا نتیجه چندانی نمی‌دهد، زیرا حوزه‌های دیگر ضعیف هستند و هیچ نوع ارتباط واقعی نیز بین حوزه زمان‌بندی و سایر حوزه‌ها وجود ندارد.

عضو کانال تلگرام مدیریت پروژه شوید 


 به یاد داشته باشید که قدرت کل سیستم مدیریت پروژه به اندازه قدرت ضعیفترین حوزه آن است؛ مثل یک زنجیر که ضعیف‌ترین حلقه‌اش تعیین کننده قدرت کل زنجیراست. اگر یکی از حلقه‌های زنجیر (زمانبندی) بسیار قوی باشد، تاثیری در کل نمیگذارد و این مشکل را با قوی‌تر کردن همان حلقه قوی نمی‌توانید حل کنید.

برگرفته از :مقدمه ترجمه کتاب پم باک به قلم مهندس نادر خرمی راد

درباره‌ی امیر مطلق

فارغ‌التحصیل دبیرستان انرژی اتمی و کارشناسی معماری دانشگاه هنر تهران، کارشناس ارشد مدیریت پروژه‌و ساخت شهید بهشتی، سعی کردم یا کاری رو شروع نکنم یا اگه شروع کردم به بهترین نحو انجامش بدم. فسپا بهونه ای خوبیه که کنار دوستام بتونم چیزهایی رو که یاد گرفتم و یاد میگیرم با بقیه به اشتراک بگذارم و ایمان دارم که جز بهترینها که هستیم، یه روز هم بقیه این موضوع رو آشکارا بیان خواهند کرد.

حتما ببینید

تیم فسپا

مدیریت پروژه چابک چیست؟

مدیریت پروژه چابک واژ ه چابک در فرهنگ لغت، به معنای حرکت سریع، چالاک، فعال …

This site is protected by wp-copyrightpro.com