خانه | مقالات | قرارداد | فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور FIDIC

فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور FIDIC

معرفی فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور (فیدیک)

فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور در سال ۱۹۱۳ به همت فرانسه، بلژیک و سوئیس که از کشورهای تاسیس کننده آن بودند، در شهر ژنو تاسیس شد و در همان سالهای ابتدای تاسیس با دو جنگ بزرگ جهانی مواجه گشت و تا پس از جنگ جهانی دوم، کماکان یک سازمان اروپایی بود.

پادشاهی بریتانیا در ۱۹۴۹ و متعاقب آن در سال ۱۹۵۸ ایالات متحده امریکا و کشورهای تازه صنعتی شده در دهه هفتاد میلادی به آن پیوستند و درست به همین دلیل است که می توان امروزه  مدعی بود که فیدیک یک سازمان بین‌المللی است تا اروپایی.

در حال نزدیک ۱۰۰ عضو دارد و ایران نیز در سال ۱۹۹۴ به عضویت این سازمان درآمده است[۱]. ( برای دیدن اعضا کلیک کنید) 

فقط مهندس‌ها تو فیدیک هستند؟

فیدیک اعضای وابسته ای نیز دارد که از جامعه مهندسان نیستند، بلکه شرکت‌های غیرمهندسی که به زمینه کاری فیدیک مرتبط هستند،وکلا و بیمه گران نیز از وابستگان فیدیک محسوب می شوند[۲].

به طور خلاصه می توان گفت اصناف مختلف از طبقات گوناگون که به نوعی با حرفه مهندسی در ارتباط هستند کمابیش با فیدیک آشنایی دارند.

مقاله مرتبط:بررسی مقایسه ای شرایط عمومی پیمان بین المللی فیدیک و شرایط عمومی پیمان ایران

فیدیک معروف‌تره یا کتاباش؟

به نظر می‌رسد صرف‌نظر از زمینه تخصصی فیدیک، نمونه قراردادهای استاندارد شده فیدیک که مورد استفاده پیمانکاران در عرصه داخلی و خارجی قرار می‌گیرد (کتابهای قرمز، زرد، نارنجی، نقره‌ا‌ی معروف به رنگین‌کمان فیدیک) بیشتر از خود سازمان فیدیک، نزد پیمانکاران و دیگر دست اندرکاران قراردادهای بین‌المللی شناخته شده هستند.

یه ذره از ساختار فیدیک می‌گی؟

فیدیک بر اساس موضوعات مختلفی که با آنها روبه‌روست، حسب مورد کمیته های تخصصی دائمی و موردی را تشکیل داده است. به لحاظ اهمیت موضوع متحدالشکل سازی قراردادهای ساخت، یکی از اولین کمیته هایی که در سال ۱۹۱۳ در فدراسیون فیدیک تاسیس شد، کمیته اسناد و قراردادها بود[۳]. تهیه و تدوین نمونه قراردادهای استاندارد شده فیدیک، محصول کمیته قراردادهای فیدیک است که مانند دیگر کمیته های تخصصی فیدیک، اعضا در آن داوطلبانه و بلاعوض فعالیت می کنند.

مقاله مرتبط: پیمانکار به عنوان یک سرمایه ارزشمند در فیدیک قرمز

فیدیک از کجا نون میاره میخوره؟

درآمد فیدیک از محل فروش محصولات و انتشارات آن است و تامین کنندہ مالی خارجی ندارد. آنچه در عصر الکترونیک نگران کننده است ، نقض حقوق کپی رایت فیدیک توسط سازمان ها و اشخاص خارج از سازمان نسبت به اسناد و نمونه قراردادهای فیدیک است که این امر می تواند با ایجاد مانع مالی برای فیدیک، زمینه فعالیت‌های بعدی این سازمان در راستای تولید و نشر نمونه قراردادهای جدید منطبق با صنعت ساخت جهانی را با مشکلی مواجه نماید[۴].

عضو کانال تلگرام مدیریت پروژه شوید 


[۱] جامعه مهندسان مشاور ایران در تاریخ ۱۳۵۲ تحت نام “جامعه مشاوران ایران ” تأسیس شده است تعداد اعضای جامعه هم اکنون به ۷۶۰ شرکت افزایش یافته است. این جامعه بنا به دستور وزارت کشور و تأییدیه مورخ۱۰/۱۰/۱۳۶۹، از این تاریخ به بعد با نام ” جامعه مهندسان مشاور ایران” به جای ” جامعه مشاوران ایران” به فعالیت خود ادامه داد. طبق اساسنامه، جامعه مهندسان مشاور ایران چنین تعریف می شود. جامعه مهندسان مشاور ایران جمعیتی است ملی، فرهنگی، حرفه‌ای و مستقل از تمام احزاب و گروههای سیاسی که شرکتهای مهندسان مشاور در بخش خصوصی در آن گرد امده اند تا ضمن ایجاد یک نظام حرفه ای استوار بر اصول دموکراتیک ، در اعتلای حرفه خود بکوشند و در راستای دستیابی به استقلال فنی و تکنولوژی پیشرفته منطبق با شرایط فرهنگی، اجتماعی، اقلیمی و اقتصادی کشور گام بردارند. جامعه مهندسان در سال ۱۳۷۳ به عضویت فیدیک (فدراسیون بین المللی مهندسان مشاور) پذیرفته شده و نماینده انحصاری این فدراسیون در ایران است.

[۲] John Bow Cock-FIDIC Contracts and Arbitration”. New York law Journal, March1997

[۳] Nael G. Bunni International Construction Contracts and Resolution of Disputes. International construction Law Review , 2005

[۴] Christopher Wade. The FDC Contract Fons and the new MDB Contract opcit.P15.

لینک دانلود مقاله 

فرمت: PDF

حجم: ۷۰۰ KB

دانلود فایل مقاله فیدیک

درباره‌ی امیر مطلق

فارغ‌التحصیل دبیرستان انرژی اتمی و کارشناسی معماری دانشگاه هنر تهران، کارشناس ارشد مدیریت پروژه‌و ساخت شهید بهشتی، سعی کردم یا کاری رو شروع نکنم یا اگه شروع کردم به بهترین نحو انجامش بدم. فسپا بهونه ای خوبیه که کنار دوستام بتونم چیزهایی رو که یاد گرفتم و یاد میگیرم با بقیه به اشتراک بگذارم و ایمان دارم که جز بهترینها که هستیم، یه روز هم بقیه این موضوع رو آشکارا بیان خواهند کرد.

حتما ببینید

تعهدات پیمانکار در شرایط عمومی پیمان و فیدیک قرمز

مقایسه بندهای مربوط به تعهدات پیمانکار در شرایط عمومی پیمان با موارد مشابه در کتاب …

This site is protected by wp-copyrightpro.com