خانه | مقالات | قرارداد | تغییرات پروژه و سهم هر یک از ارکان اصلی

تغییرات پروژه و سهم هر یک از ارکان اصلی

تغییرات پروژه

(تغییرات پروژه)اتمام به‌موقع و با هزینه پیش‌بینی‌شده هر پروژه یا طرح از جمله معیارهای اصلی موفقیت آن محسوب می‌شود. عدم اتمام به‌موقع و با هزینه پیش‌بینی‌شده طرح یا پروژه باعث برآورده نشدن خواسته‌های کارفرما و اهداف طرح یا پروژه می‌گردد. افزایش زمان و هزینه اتمام پروژه باعث بوجود آمدن خسارات عدم النفع به بهره‌بردار می‌گردد.

عضو کانال تلگرام مدیریت پروژه شوید 


سهم کارفرما، مشاور و پیمانکار از تغییرات پروژه چقدر است؟

دکتر پرچمی و همکاران طی تحقیقی عوامل تغییر در زمان و هزینه پروژه‌های سد سازی را شناسایی نموده، و سپس به سهم هر یک از ارکان پروژه در این تغییرات پرداخته‌اند.

طی این تحقیق، از دیدگاه کارفرما، به ترتیب ابتدا مشاور و سپس پیمانکار و در انتها خود کارفرما در این تغییرات دخیل هستند.

از دیدگاه مشاور، کارفرما رتبه ی اول، پیمانکار در جایگاه دوم و خود مشاور سومین نقش را بازی می‌کند.

اما از دیدگاه پیمانکار پروژه، مشاور اولین کسی است که در تغییرات سهیم بوده، به دنبال آن کارفرما پروژه در مرتبه دوم و خود پیمانکار در سومین مقام قرار می‌گیرد.

با میانگین نظرات هر سه رکن اصلی قرارداد، مشاور با ۲۸٫۷% جایگاه اول، کارفرما با ۲۵٫۴% در رتبه ی دوم و پیمانکار با سهم ۲۱٫۴% در مقام سوم قرار می‌گیرد.

در ادامه ۱۴٫۴% عوامل مرتبط با قوانین و مقررات بوده و ۱۰٫۱% سهم عوامل متفرقه می‌باشد. آنچه که گفته شد، به صورت خلاصه درذیل به نمایش درآمده است.

مقاله مرتبط: خسارات تاخیر وارده به پیمانکار

در این تحقیق بر اساس قانون پارتو یا همان هشتاد بیست، معمولا ۸۰ درصد افزایش هزینه و زمان ناشی از ۲۰ درصد علل بوده، نتیجتا، مهم ترین علل مربوط به هر گروه را برگزیده و راهکارهایی ارائه نمودند (پرچمی جلال, حسینی و فرصت کار, تحلیلی بر عوامل تغییرات زمان و هزینه در پروژه های سدسازی و میزان تاثیر کارفرما، مشاور و پیمانکار در آن ۱۳۸۶).

همانگونه که مشاهده شد، این تحقیق در سال ۱۳۸۶ و در پروژه های سدسازی انجام گرفته است. محققان، دانشجویان و علاقه مندان به مدیریت پروژه می‌توانند در سایر پروژه ها از جمله، ابنیه، نفت و گاز، آب و … به بررسی این علل پرداخته و نتایج خود را با ما به اشتراک بگذارند.

برای مطالعه اصل مقاله : کلیک نمایید ( تحلیلی بر عوامل تغییرات زمان و هزینه در پروژههای سدسازی و میزان تاثیر کارفرما، مشاور و پیمانکار در آن)

برای آشنایی بیشتر با دکتر مجید پرچمی جلال، اینجا کلیک نمایید.

برای آشنایی بیشتر با دکتر سید حسین حسینی، اینجا کلیک نمایید.

برای مطالعه سایر مقالات احسان فرصت کار، اینجا کلیک کنید.

نویسنده: امیر مطلق

در صورتی که مایل به مشاوره در زمینه دعاوی پروژه‌های سه عاملی غیرصنعتی هستید، می توانید از طریق رایانامه amirahmadimotlagh@gmail.com در ارتباط باشید.

درباره‌ی امیر مطلق

فارغ‌التحصیل دبیرستان انرژی اتمی و کارشناسی معماری دانشگاه هنر تهران، کارشناس ارشد مدیریت پروژه‌و ساخت شهید بهشتی، سعی کردم یا کاری رو شروع نکنم یا اگه شروع کردم به بهترین نحو انجامش بدم. فسپا بهونه ای خوبیه که کنار دوستام بتونم چیزهایی رو که یاد گرفتم و یاد میگیرم با بقیه به اشتراک بگذارم و ایمان دارم که جز بهترینها که هستیم، یه روز هم بقیه این موضوع رو آشکارا بیان خواهند کرد.

حتما ببینید

ماهیت حقوقی تضمین حسن انجام چیست؟

 ماهیت حقوقی وجوه حسن انجام کار، امانت است.(فسپا) در ادامه گفتگو با استاد اعظم ابراهیم …

This site is protected by wp-copyrightpro.com