خانه | مقالات | مدیریت پروژه | مدیر پروژه چابک (رهبری چابک)

مدیر پروژه چابک (رهبری چابک)

برزخ رهبری

آیا پروژه‌های چابک نیاز به مدیر پروژه دارند؟

مدیر پروژه چابک چیست؟

با گسترش و محبوبیت روش‌های چابک در مدیریت پروژه، ما شاهد تیم‌ها و پروژه هایی هستیم که به صورت خودسازمان‌یافته و ویژه وظایف مدیر پروژه را در تیم‌ها انجام می‌دهند. حال این سوال پیش می‌آید جایگاه مدیر پروژه در متد چابک کجاست؟ یا بهتر بگویم وظیفه مدیر پروژه نوین چیست؟

مقاله مرتبط: ۱۲ نکته عملی برای رهبری:ده سال تجربه مدیریت

اغلب در پروژه‌ها مشاهده می‌شود اعضای تیم پروژه را برای کاهش هزینه‌ها به حداقل می‌رسانند. در این‌جا وظیفه مدیر پروژه است که پروژه را به هر نحوی که شده به مقصود برساند. این امر در بیشتر مواقع با کار شبانه‌روزی مدیر پروژه صورت می‌گیرد. با حرکت به سمت مدیریت پروژه چابک، انتظار می‌رود علاوه بر مدیر پروژه همه‌ی اعضای تیم کار بیشتری را انجام دهند. یعنی وظیفه مدیر پروژه به همه‌ی افراد تیم محول می‌شود. این عامل به مدیر پروژه این فرصت را می‌دهد تا بتواند بر روی ارزش افزودن بر پروژه متمرکز شود.

رهبری چابک

حال سوال اساسی این است، یک مدیر پروژه چگونه می‌تواند ارزش ایجاد کند وقتی تیم و کارفرما حضور وی را اضافی می دانند؟ این جا سه پاسخ به این پرسش مطرح می‌کنیم:

بزرگترین مشکل را پیدا کنید

هر پروژه نیازهای برآورده نشده و تضادهای مختص خود را دارد. کار مدیر پروژه اجتناب، کاهش و حل این مشکلات است. اصولا این کار با استفاده از آنالیز پارتو انجام می‌شود. روش کار پارتو این است که حساس‌ترین نقطه پروژه را پیدا می کند و مدیر پروژه به حل آن می‌پردازد.

برای مثال شما یک در یک پروژه راه‌اندازی یک نرم‌افزار، مدیر پروژه هستید. چون پروژه با متد چابک کار می‌کند مشکلی در روند پروژه نداریم. لیکن مدیر پروژه می‌تواند با استفاده از پارتو مشکلی مانند کاهش انگیزه کارکنان در اواخر پروژه به علت نگرانی آن‌ها از بی‌کار شدن پس از اتمام پروژه که تاثیر زیادی روی پروژه می گذارد را شناسایی کند. مدیر پروژه چابک چیست؟

مقاله مرتبط: هوش ارتباطی رهبری پروژه

عضو کانال تلگرام مدیریت پروژه شوید 


مهارت‌های خود را افزایش دهید

 نیاز پروژه به بیشترین کمک را شناسایی کنید. ممکن است متوجه شوید شما مهارت‌های مناسب را ندارید. برای مثال بعضی از افرادی که سمت مدیر پروژه را می‌گیرند، از بخش فنی به دلیل تجربه بالا وارد این کار می‌شوند. پس این افراد نیاز دارند دانش نرم و مدیریتی را فرا بگیرند. مدیر پروژه چابک چیست؟

دلیلی که موسسه PMI مثلث شایستگی را ایجاد کرده همین عامل می‌باشد. این شایستگی‌ها شامل: شایستگی‌های فنی، شایستگی‌های استراتژیک و کسب و کار و شایستگی‌های رهبری می‌باشند. در صنعت نوظهور مدیریت پروژه، یک مدیر پروژه باید این سه شایستگی را داشته باشد. اگر ندارد زمانی را برای یادگیری این‌ها صرف نماید.

مقاله مرتبط: صفت‌های ضروری داشتن یک تیم خوب

سیاست‌مدار باشید

شما بعنوان مدیر پروژه دوست دارید همیشه بعنوان رئیس کل دارای اختیارات بی اندازه باشید. اما این همیشه ممکن نیست.  آیا بهتر نیست با هر ذی‌نفع با زبان خودش صحبت کنیم و به حرف‌های آن‌ها گوش بدهیم؟ کار شما این است که مشکلات را حل کنید، پس باید با سیاست صحبت کنید. مدیر پروژه چابک چیست؟

در یک پروژه من به مدیر ارشد توضیح دادم که ساختار سازمانی مناسب نیست و باید آن را تغییر دهیم تا به سود بیشتری برسیم. از پیشنهاد من اصلا استقبال نکرد و گفت در حوزه مسولیت مدیر پروژه نیست که در این مورد نظر بدهد. شاید اگر به نحو دیگر بیان میکردم، مشکل ساختار سازمانی حل شده بود.

در پایان روزی کاری، کار مدیر پروژه کارهایی نیست که انجام داده بلکه ارزشی است که توانسته ایجاد کند.

مقاله مرتبط: تیم اسکرام

حتما ببینید

BIM چیست

پروژه BIM چیست؟

پروژه BIM چیست؟ یک پروژه BIM ،  نقطه‌ی اوج تمام اجزایی است که در پروژه …

This site is protected by wp-copyrightpro.com