خانه | مقالات | مدیریت ادعا | بررسی حقوقی تضمین های پیمانکار قسمت اول

بررسی حقوقی تضمین های پیمانکار قسمت اول

بررسی حقوقی تضمین های پیمانکار در گفتوگو با یک وکیل دادگستری

 ماهیت حقوقی وجوه حسن انجام کار، امانت است.(فسپا)

برای اجرای طرح های عمرانی، اشخاصی به عنوان پیمانکار آن طرح استخدام می شوند این اشخاص با کارفرمای خود قراردادهای پیمانکاری منعقد می کنند. (فسپا)نظر به اهمیت و شایع بودن این نوع قراردادها، قانون گذار مستقلاً شرایط خاصی را در این دسته از قراردادها پیش بینی کرده است. یکی از شرایط قانونی در این قراردادها، اخذ تضمین اجرای طرح از پیمانکار است.(فسپا)

تضمینات تودیعی از سوی پیمانکار، واجد ماهیت حقوقی خاصی است. در ضمن تشریفات خاصی نیز برای برداشت از آن در نظر گرفته شده است. برای پاسخگویی پیرامون پرسشهای مطروح در این حوزه به گفتگو با ابراهیم اسماعیلی هریسی، وکیل پایه یک دادگستری پرداختیم.در ادامه با فسپا همراه باشید.

مقاله مرتبط: بررسی تاخیرات پروژه‌های ساخت

 تضمین چیست؟(فسپا)

تضمین عبارت است از عهده دار بودن شخصی در مقابل شخص دیگر به منظور پرداخت دین مدیون به داین، منشأ این امر می تواند از عقد ضمان و یا هر یک از عقود دیگر به صورت مستقل یا شرط ضمن عقد نشان بگیرد.(فسپا)

دو نوع تضمین در شرایط عمومی پیمان(فسپا)

در شرایط عمومی پیمان دو نوع تضمین به صورت شرط ضمن عقد بر دوش پیمانکار گذاشته شده که یکی در ماده ۳۴  تحت عنوان «تضمین انجام تعهدات» و دیگری در ماده ۳۵ به نام «تضمین حسن انجام کارا پیش بینی شده است.(فسپا)

 به طور کلی از یک دید و یک منظر، تعهدات پیمانکار در پیمان به دو قسم تقسیم میشود:(فسپا)

 یکی اجرای تعهدات و دیگری حسن اجرای تعهدات است. منظور از اجرای تعهدات آن است که پیمانکار به تعهداتی که در شرایط عمومی پیمان بر ذمه اوست، عمل کند.

عضو کانال تلگرام مدیریت پروژه شوید 


اجرا نکردن تعهدات توسط پیمانکار از لحاظ قانونی با چه ضمانت اجراهایی روبه روست؟(فسپا)

مسلماً اجراء نکردن تعهدات از سوی پیمانکار یا به صورت تأخیر و یا به شکل نقض پیمان می تواند نمودار شود. در صورت تحقق هر یک از آن دو، کارفرما می تواند نخست خسارت های به وجود آمده از تأخیرهای حادث شده را که به عنوان غیرمجاز تشخیص میشود، طبق بند (ب) ماده ۵۰ شرایط عمومی پیمان از مطالبات پیمان کسر کند و دوم این که در صورت نقض کلی پیمان، کارفرما حق دارد برابر مفاد ماده ۴۶ شرایط عمومی پیمان، به فسخ پیمان مبادرت کند.

مقاله مرتبط: کلیم را از کجا شروع کنیم؟

فلسفه وجود ماده ۳۴ در شرایط عمومی پیمان (فسپا)

اما چون در اثر حدوث این عوامل، ممکن است کارفرما از نظر مالی دچار خسران شود، بنابراین در ماده ۳۴ چنین تمهید شده که ضمانت اجرای مطمئنی برای جبران خسارت کارفرما پیش‌بینی شود پس پیمانکار تعهدات مربوط به انجام به موقع کارها و نقص پیمان نکردن را به وسیله ی ماده ۳۴ در برابر کارفرما تضمین می کند.

ادامه دارد …

برای مطالعه قسمت دوم کلیک کنید

برای مطالعه قسمت سوم کلیک کنید

نویسنده: امیر مطلق

در صورتی که مایل به مشاوره در زمینه دعاوی پروژه‌های سه عاملی غیرصنعتی هستید، می توانید از طریق رایانامه amirahmadimotlagh@gmail.com در ارتباط باشید.

درباره‌ی امیر مطلق

فارغ‌التحصیل دبیرستان انرژی اتمی و کارشناسی معماری دانشگاه هنر تهران، کارشناس ارشد مدیریت پروژه‌و ساخت شهید بهشتی، سعی کردم یا کاری رو شروع نکنم یا اگه شروع کردم به بهترین نحو انجامش بدم. فسپا بهونه ای خوبیه که کنار دوستام بتونم چیزهایی رو که یاد گرفتم و یاد میگیرم با بقیه به اشتراک بگذارم و ایمان دارم که جز بهترینها که هستیم، یه روز هم بقیه این موضوع رو آشکارا بیان خواهند کرد.

حتما ببینید

ماهیت حقوقی تضمین حسن انجام چیست؟

 ماهیت حقوقی وجوه حسن انجام کار، امانت است.(فسپا) در ادامه گفتگو با استاد اعظم ابراهیم …

This site is protected by wp-copyrightpro.com