خانه | مقالات | مدیریت پروژه | بازاندیشی اسپرینت در چارچوب اسکرام

بازاندیشی اسپرینت در چارچوب اسکرام

بازاندیشی اسپرینت

بازاندیشی اسپرینت یک مجال مناسب برای تیم اسکرام است تا به بازرسی خود پرداخته و یک طرح بهبود جهت اجرا در اسپرینت بعدی آماده کند.

مقاله مرتبط :‌ تعریف اسکرام

بازاندیشی اسپرینت پس از بازبینی اسپرینت و قبل از برنامه‌ریزی اسپرینت بعدی انجام می‌شود. بازاندیشی یک جلسه زمان ثابت به طول حداکثر سه ساعت برای اسپرینت‌های یک‌ماهه است. اسکرام‌مستر باید مطمئن شود که این جلسه برگزارشده و همه لزوم آن را درک کرده‌اند. اسکرام‌مستر به تیم اسکرام آموزش می‌دهد تا جلسه را در محدوده زمان ثابت نگاه دارد. اسکرام‌مستر به‌عنوان مسئول فرآیند و عضو هم عرض با تیم در این جلسه شرکت میکند.

هدف از بازاندیشی اسپرینت در اسکرام:

اسکرام

بررسی این‌که، اسپرینت قبل با توجه به افراد، روابط آنها، فرآیند و ابزارها چگونه طی شده است.

شناسایی و طبقه بندی اصلاحات بالقوه و مواردی که خوب پیشرفته‌اند.

ایجاد یک طرح برای پیاده‌سازی اصلاحات به شکلی که تیم اسکرام در مسیر انجام کارهایش آن‌ها را عملیاتی کند.

عضو کانال تلگرام مدیریت پروژه شوید 


مقاله مرتبط :‌ اسکرام روزانه

اسکرام‌مستر، تیم اسکرام را جهت بهبود فرآیند توسعه‌شان درون چارچوب اسکرام تشویق می‌کند تا اسپرینت بعدی هر چه لذت‌بخش‌تر و مؤثرتر برگزار شود. طی هر بازاندیشی اسپرینت، تیم اسکرام روش‌هایی را برای افزایش کیفیت محصول از طریق به‌روزرسانی و تطبیق مناسب تعریف «تکمیل‌شده»، طراحی می‌کند.

پس از اتمام بازاندیشی اسپرینت، تیم اسکرام باید اصلاحاتی که می‌خواهد در اسپرینت بعدی پیاده‌سازی کند را تشخیص داده باشد. اجرای این اصلاحات در اسپرینت بعدی، همسوسازی تیم اسکرام بر نتایج بررسی‌های خود است. گرچه بهینه‌سازی‌ها و اصلاحات ممکن است در هر زمانی صورت‌پذیرند ولی بازاندیشی اسپرینت فرصتی رسمی و اختصاصی برای بازرسی و سازگاری ایجاد می‌کند.

نکته: بازاندیشی اسپرینت مخصوص تیم اسکرام است در حالی که بازبینی اسکرام با حضور ذی‌نفعان پروژه انجام می‌شود.

مقاله مرتبط :‌ بازبینی اسپرینت

مسعود باقری عضو تیم فسپا

درباره‌ی مسعود باقری

* مربی چابکی، اسکرام‌مستر و مدرس در حوزه اسکرام ** فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت پروژه دانشگاه شهید بهشتی *** خوشحال میشم تو حوزه چابکی (Agile) و اسکرام از بتونیم باهم گپ بزنیم و بتونم کمکتون کنم. masoud.bagheri79@gmail.com

حتما ببینید

BIM چیست

پروژه BIM چیست؟

پروژه BIM چیست؟ یک پروژه BIM ،  نقطه‌ی اوج تمام اجزایی است که در پروژه …

This site is protected by wp-copyrightpro.com