خانه | مقالات | مدیریت پروژه | اسکرام روزانه چیست؟

اسکرام روزانه چیست؟

اسکرام روزانه را بیشتر بشناسیم

تعریف اسکرام روزانه

متدولوژی چابک

اسکرام روزانه یک جلسه زمان ثابت ۱۵ دقیقه‌ای برای هماهنگی فعالیت‌های تیم توسعه و ایجاد یک طرح برای ۱۱ ساعت آینده است. این جلسه با بررسی کار انجام‌شده از اسکرام روزانه قبل تابه‌حال و پیش‌بینی کاری که می‌تواند قبل از جلسه بعدی انجام شود، صورت می‌گیرد. برای کاهش پیچیدگی، اسکرام روزانه هرروز در یک‌زمان و در یک مکان معین برگزار می‌شود. در طی جلسه، هر یک از اعضای تیم توسعه شرح می‌دهد که:

  • من دیروز چه‌کاری انجام دادم که به تیم توسعه در دستیابی به هدف اسپرینت کمک کرده است؟
  • من امروز چه کارهایی انجام خواهم داد که به تیم توسعه در دستیابی به هدف اسپرینت کمک می‌کند؟
  • آیا با مانعی برخورد کردم که از دستیابی من یا تیم توسعه به هدف اسپرینت جلوگیری کرده است؟

مقاله مرتبط :‌ تعریف اسکرام

تیم اسکرام و اسکرام روزانه

اسکرام روزانه

عضو کانال تلگرام مدیریت پروژه شوید 


تیم توسعه از اسکرام روزانه برای بررسی میزان پیشرفت در رسیدن به هدف اسپرینت و همچنین جهت پایش وضعیت فرآیند تکمیل کارهای بکلاگ اسپرینت استفاده می‌کند. اسکرام روزانه احتمال دستیابی تیم توسعه به هدف اسپرینت را بهبود می‌بخشد. تیم اسکرام هر روز باید به درک کاملی از اینکه چگونه به‌عنوان تیم خودسازمانده می‌خواهند به کمک هم هدف اسپرینت را تکمیل و فرآورده پیش‌بینی‌ شده را بسازند، برسد. تیم توسعه یا اعضای تیم به‌طورکلی، معمولا پس از اسکرام روزانه جهت تبادل نظرهای جزئی‌تر، سازگاری بیشتر و برنامه‌ریزی دوباره‌ی مابقی کارهای بکلاگ اسپرینت، سریعاً یکدیگر را ملاقات می‌کنند.

مقاله مرتبط :‌ تیم اسکرام

اسکرام مستر و اسکرام روزانه

اسکرام روزانه

اسکرام مستر موظف است از برگزاری جلسه مطمئن شود ولی تیم توسعه مسئول اداره اسکرام روزانه است. اسکرام‌مستر، تیم توسعه را آموزش می‌دهد تا اسکرام روزانه را در محدوده زمان ثابت ۱۵ دقیقه نگاه دارند.

اسکرام‌مستر صرفاً بر شرکت و نقش‌آفرینی صحیح تیم توسعه در اسکرام روزانه تأکید دارد.

مقاله مرتبط :‌ اسپرینت چیست؟

اسکرام روزانه ارتباطات را بهبود می‌بخشد، دیگر جلسات بیهوده را حذف می‌کند. اسکرام روزانه به تشخیص و حذف موانع توسعه کمک می‌کند. قابلیت تصمیم‌گیری سریع را پررنگ‌تر کرده و ارتقاء می‌بخشد، و سطح دانش تیم توسعه را بهبود می‌دهد.

مسعود باقری عضو تیم فسپا

درباره‌ی مسعود باقری

* مربی چابکی، اسکرام‌مستر و مدرس در حوزه اسکرام ** فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مدیریت پروژه دانشگاه شهید بهشتی *** خوشحال میشم تو حوزه چابکی (Agile) و اسکرام از بتونیم باهم گپ بزنیم و بتونم کمکتون کنم. masoud.bagheri79@gmail.com

حتما ببینید

BIM چیست

پروژه BIM چیست؟

پروژه BIM چیست؟ یک پروژه BIM ،  نقطه‌ی اوج تمام اجزایی است که در پروژه …

This site is protected by wp-copyrightpro.com